VIVALDI JAKIEGO (NIE) ZNACIE!

AAA
01-07-2018


AAA
VIVALDI JAKIEGO (NIE) ZNACIE!

Cztery pory roku dla wszystkich zmysłów

Już tej jesieni agencja artystyczna All Muses zaprasza na wyjątkowe muzyczne wydarzenie. Wystąpią dla Państwa: oklaskiwana w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy Orkiestra Polish Art Philharmonic, światowej sławy dyrygent i skrzypek Michael Maciaszczyk oraz wielokrotnie nagradzany gitarzysta Krzysztof Meisinger. Trasa koncertowa obejmuje trzy polskie miasta.

Poznań - 19.09.2018 roku w Auli Uniwersyteckiej UAM

Szczecin - 23.10.2018 roku w Sali Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej

Gdańsk - 24.10.2018 roku w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina

Początek koncertu: godz. 19:30. Zakończenie wydarzenia planowane jest na godz. 21:45.

Orkiestra Polish Art Philharmonic, czyli myślenicki fenomen

Niezwykła interpretacja pełna lekkości, życia i pięknego, lekkiego dźwięku

Niebywała miłość do detali oraz niesamowita wirtuozeria batuty

 
Najwyższy poziom artystyczny


To tylko wybrane fragmenty entuzjastycznych opinii, z którymi spotyka się na całym świecie Polish Art Philharmonic. Mimo niedługiego jeszcze stażu, działająca w Myślenicach orkiestra ma już na koncie międzynarodowe sukcesy.

Zagraniczna kariera tej muzycznej formacji nabrała rozpędu w 2014 roku, gdy funkcję Dyrektora Artystycznego objął znany skrzypek i dyrygent Michael Maciaszczyk. Pod jego batutą Polish Art Philharmonic zawitała do najbardziej prestiżowych sal koncertowych Europy. Warto podkreślić, że to jak dotąd jedyna polska orkiestra, która trzykrotnie w jednym sezonie artystycznym wystąpiła w złotej sali Musikverein w Wiedniu. Takiego wyróżnienia dostępują tylko najlepsi na świecie! To również pierwsza polska orkiestra grająca w drezdeńskim Kulturpalast. Owacje na stojąco wieńczyły występy muzyków także w innych szanowanych przez melomanów miejscach, takich jak choćby poczdamska Nikolaisaal. Europejskim wojażom orkiestry towarzyszą nie tylko oklaski publiczności, ale i wspomniane entuzjastyczne recenzje. O Michaelu Maciaszczyku i jego muzykach w superlatywach pisały m.in.: Mitteldeutsche Zeitung, Musikjournal czy Torgauer Zeitung. Imponująco prezentuje się lista artystów, z którymi Polish Art Philharmonic dotąd występowała i nagrywała. Są wśród nich choćby zdobywcy Grammy – Randy Brecker, Włodek Pawlik czy Gast Waltzing.

Tournée pełne niespodzianek

Rok 2018 może być dla myślenickiej orkiestry kolejnym przełomem w karierze. Światło dzienne ujrzy bowiem płyta z autorską wersją Czterech pór roku Antonio Vivaldiego. Okładkę płyty ozdobi jeden z trzech, namalowanych specjalnie dla tego projektu, obrazów wybitnego artysty Edwarda Dwurnika. Chcąc zaakcentować myślenicki rodowód orkiestry, wybrano dzieło z rynkiem w Myślenicach w tle.

Koncerty prezentujące nagrany na płycie materiał odbędą się w Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku. Podczas trasy zabrzmi nie tylko Vivaldi, ale też inna oklaskiwana w wiedeńskiej Musikverein kompozycja – Trzy obrazy autorstwa Janusza Bieleckiego. Dzieła tego krakowskiego kompozytora znajdują się w repertuarze uznanych artystów i w programach prestiżowych sal koncertowych na całym świecie (między innymi w Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Großer Saal Musikverein w Wiedniu, Sydney Opera House w Sydney czy w największych filharmoniach w Polsce). W jego kompozycjach odnaleźć można inspiracje dziełami Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna czy Bela Bartoka. Są one jednak przede wszystkim współczesnym zapisem bogactwa ludzkich emocji i przeżyć. Wyraźnie słychać w nich niezwykłą kompozytorską wrażliwość na wielobarwny świat uczuć, co niewątpliwie łączy je z muzycznymi dziełami romantyzmu. Maestro Maciaszczyk zaprosił do współpracy przy tym projekcie również uznanego gitarzystę klasycznego – Krzysztofa Meisingera, który dopełni program mini-recitalem bazującym na dziełach hiszpańskich kompozytorów.

Klasyka odkryta na nowo

Głównym punktem programu tournée jest interpretacja arcydzieła Vivaldiego. Nosi ona silne autorskie piętno Michaela Maciaszczyka, który wracał do tego utworu wielokrotnie podczas swojej kariery. „Cztery pory roku to dzieło geniusza, wyprzedza ono swoją epokę i do dziś jest inspiracją dla ewolucji muzycznej wypowiedzi” – wyjaśnia twórca. Dla Maciaszczyka dzieło Vivaldiego jest czymś więcej niż tylko kwintesencją barokowej klasyki. Patrzy on na nie bowiem przez pryzmat własnych pozamuzycznych inspiracji, które czerpie z malarstwa, rzeźby, teatru, literatury i poezji.

Powrót do korzeni

Cztery pory roku są jednym z najmocniej eksploatowanych dzieł muzyki klasycznej. Doczekały się wersji jazzowych, rockowych i elektronicznych. Aranżowano je na tradycyjne instrumenty chińskie, indyjskie czy japońskie. Rozbrzmiewały w reklamach radiowych i telewizyjnych. Dla melomanów punktem odniesienia pozostaje pamiętna, bestsellerowa płyta Nigela Kennedy'ego z 1984 roku. Brytyjski skrzypek miał duży wpływ na współczesne myślenie o muzyce Vivaldiego. Nagrana przez niego, po latach, kolejna adaptacja Czterech pór roku była próbą pójścia jeszcze o krok dalej - wzbogaceniem przekazu o elementy rockowo-elektroniczne. Te same, które stały się podstawą innej głośnej wariacji na temat dzieła Vivaldiego autorstwa Maxa Richtera.

Interpretacja Maciaszczyka zamiast unowocześniać brzmienie i eksperymentować z rytmiką, powraca do korzeni. Podkreśla plastyczny wymiar dzieła. Czyli to, co zostało zapisane w oryginale przez samego kompozytora, a co nie zawsze bywa dostrzegane przez jego współczesnych interpretatorów. „Jako muzyk nie chcę powielać schematów, interesuje mnie ciągły rozwój i poszukiwanie nowych horyzontów. Jednocześnie mam wielki szacunek do kompozytora i jego dzieła” – podkreśla dyrygent.

Odkryj wszystkimi zmysłami

Chcąc podkreślić i wzmocnić charakter utworu, specjalnie na trasę koncertową, przygotowane zostały wizualizacje, które będą wyświetlane podczas każdego koncertu. Zobaczymy je na multimedialnym ekranie, ustawionym na scenie tuż za orkiestrą. Kolejną atrakcją będzie również zapach, stworzony przez KASIĘ RAW i dedykowany właśnie Czterem porom roku. Będzie on symfonią nut zapachowych, stworzoną z naturalnych, aromatycznych olejków. Widzowie podczas tego wydarzenia usłyszą także polskie tłumaczenie sonetów, których autorstwo przypisywane jest Vivaldiemu. Czy naprawdę to sam Mistrz je napisał? Pewnie już nigdy się tego nie dowiemy…

Staramy się stworzyć niezwykłe i niezapomniane, nie tylko muzycznie, wydarzenie. Naszą intencją jest pokazanie że dawna sztuka jest w dalszym ciągu atrakcyjna, może się płynnie łączyć z obecnymi czasami i w dalszym ciągu zaskakiwać i zachwycać!

Organizatorami koncertów są: agencja artystyczna All Muses sp. z o.o. oraz Myślenickie Stowarzyszenie Artystów Muzyków.

Sponsor Strategiczny: Grupa ENERGAMecenas: Mayland Real Estate Sp. z o.o.

Partnerzy: Hotel Swing sp. z o.o., Park Wodny w Krakowie S.A., Super Krak S.A., KPB Cracovia Sp. z o.o.

Patroni medialni: AMS, Interia.pl, TVP3 Poznań, wPolityce.pl, wsieciprawdy.pl

REGULAMIN IMPREZY

PLAKAT WYDARZENIA

Partnerzy

Sponsor